Kilka słów o maszynach wykorzystywanych przez rolników

W krajach Europy Zachodniej mechanizacja rolnictwa zaczęła się już w XIX wieku. W Polsce zeszło się z tym trochę dłużej. Pomimo właściwego opóźnienia nasze rolnictwo naprawdę szybko dogoniło rolników z Europy Zachodniej. W ostatnim czasie nie ma już gospodarstw rolnych, w których większa cześć pracy wykonywana jest ręcznie.
read more

W krajach Europy Zachodniej mechanizacja rolnictwa rozpoczęła się już w XIX wieku. W Polsce potrwało to znacznie dłużej. Pomimo określonego opóźnienia krajowe rolnictwo naprawdę ekspresowo dogoniło rolników z Europy Zachodniej. W ostatnim czasie nie ma już gospodarstw rolnych, w których spora część pracy wykonywana jest ręcznie.

maszyna rolnicza

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com

Zmechanizowanie prac na roli nie tylko odgoniło uporczywą pracę związaną z uprawą roli i oprzątaniem bydła oraz trzody chlewnej, ale zaowocowało oczywiście do zwiększenia wydajności gospodarstw takiego rodzaju. Aktualnie w większości gospodarstw normą jest zakupienie przynajmniej ciągnika.

Większa część maszyn przeznaczonych do rolnictwa to sprzęty pochodzące od tak renomowanych producentów, jak amerykański koncern Case oraz niemiecki Deutz. Na polskich polach pracuje coraz większa liczba traktorów obu tych producentów. Tak naprawdę, nawet najlepsze ciągniki mają to do siebie, że zdarzają się im awarie. Pojawia się więc pytanie stawiane przez rolników: gdzie można nabyć części Case (zobacz) oraz części Deutz (strona Części Case dostępne są na terenie naszego kraju, podobni zresztą, jak części Deutz. Polscy użytkownicy maszyn wypuszczonych przez wymienione koncerny bez najmniejszego problemu otrzymają na terenie naszego kraju potrzebne im, oryginalne części do ciągników lub kombajnów.

Zdecydowana większość prac na roli wykonywana jest aktualnie różnego rodzajami maszyn rolniczych. Aktualnie żaden już rolnik nie sieje zboża rękoma lub siewnikiem konnym. Wszystkie maszyny używane w gospodarstwach rolniczych są zasilane silnikami mechanicznymi. Dużo prac tego typu zostało mimo wszystko zautomatyzowanych. Nawet podawanie picia dla bydła może być sterowane automatycznie.

rolnictwo

Autor: Fredrik Alpstedt
Źródło: http://www.flickr.com

Nikt oczywiście nie ma wątpliwości, że mechanizacja pracy na roli o wiele bardziej ułatwiła pracę rolników. I powiększyła osiągane przez nie plony. Wprowadzenie maszyn rolniczych dało korzyść tak naprawdę nie tylko rolnikom, ale pośrednio nam wszystkim. Dzięki maszynom rolnicy są w stanie produkowaćo wiele więcej żywności, w wyniku czego nikt z nas nie ma trudności z zakupieniem podstawowych artykułów spożywczych, takich jak na przykład chleb, czy mięso.