Retinopatia cukrzycowa – jak odpowiednio leczyć schorzenie, by nie dopuścić do utraty wzroku?

Zdrowie to wartość, o którą powinniśmy dbać bez względu na wiek. Jednak nie za każdym razem da się uniknąć chorób, chociaż prowadzilibyśmy w miarę zdrowy tryb życia i pamiętalibyśmy o regularnej aktywności sportowej.
read more

Zdrowie to wartość, o którą powinniśmy się troszczyć bez znaczenia od wieku. Jednakże nie zawsze da się ustrzec się przed chorobami, chociaż prowadzilibyśmy w miarę zdrowy tryb życia oraz nie zapominalibyśmy o systematycznej aktywności sportowej.

Jedną z dolegliwości, które mogą zaprowadzić do przykrych skutków, jest retinopatia cukrzycowa.

Jeśli zainteresował Cię zaprezentowany temat, poznaj serwis Buty Biegowe, gdzie znajdziesz obszerne informacje. Pogłęb swoją wiedzę!

Jej centralnym źródłem jest cukrzyca, przez jaką może nawet dojść do ślepoty, więc jak najszybciej trzeba wdrożyć leczenie, aby w jak największym stopniu zmniejszyć niniejsze ryzyko.

oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpocznijmy od tego, co to jest retinopatia cukrzycowa- . To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, których rolą jest odżywianie siatkówki. Przez wynikłe uszkodzenia w gałce ocznej tworzą się wylewy, jakie mogą być wywołać wspomnianą ślepotę. Jak rozpoznać przypadłość? Jeżeli zauważysz ciemniejszą plamkę w polu twojego widzenia, możliwe, że powstał wylew krwi. Nie sprawia bólu, zatem nie musisz czuć żadnych dolegliwości, szczególnie, iż wylew może się wchłonąć i w związku z powyższym wkrótce będziesz na nowo ostro widzieć. Jednak nie można bagatelizować niniejszego zdarzenia, gdyż retinopatia może doprowadzić do kompletnej utraty widzenia. Na początku słabiej widzimy w ciemności, później mamy nieostre widzenie także w jasnych pomieszczeniach. Jeśli i w twoim przypadku jest stwierdzona retinopatia cukrzycowa, leczenie może ustrzec cię przed niepożądanymi skutkami.

Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie przypadłości. Drobne zmiany dają nadzieję na naprawdę dobre rezultaty leczenia, ponieważ nie pozwalamy na pojawienie się poważniejszych dolegliwości. Wyróżnia się kilka rodzajów retinopatii i w zależności od jej typu trzeba wszcząć należyte leczenie.

W niektórych przypadkach musimy tylko regularnie badać wzrok, w innych z kolei wymagane będzie leczenie laserowe, jakie zahamuje postęp choroby i pozwoli oszczędzić wzrok. Niekiedy także robi się witrektomię, czyli usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z jaką trudno jest walczyć, gdyż żaden z zabiegów nie przywraca pełnej ostrości wzroku. Jednakże nie można się poddawać, ale wszcząć leczenie, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem oraz nie dopuścić do postępu choroby, jaka może znacznie uprzykrzyć nam życie.