Jaki wariant haka jest zazwyczaj stosowany w różnych gałęziach gospodarki?

W wielu dziedzinach gospodarki wykorzystuje się nieskomplikowane z pozoru przyrządy, bez jakich trudno byłoby robić różnorodnego typu prace.
read more

W wielu gałęziach gospodarki stosuje się nie złożone pozornie przyrządy, bez których trudno mogłoby być robić różnorodnego typu czynności.

Rozmowa o zaczepach, które w zależności od danego użycia, mogłyby być różnej wielkości oraz mieć przeróżne właściwości.
Na przykład hak zawiesiowy stosuje się do wieszania na nim metalowego łańcucha. Wykorzystuje się je do transportu znacznych ładunków w magazynach czy w pomieszczeniach produkcyjnych. Połączenie zaczepu z łańcuchem przeprowadza się poprzez np. ogniwo łączące (w zawiesiach łańcuchowych) lub wprost na zawiesiu. Haki posiadają swoją klasę wytrzymałości, która wyrażana jest wyznaczoną liczbą. Dla przykładu klasa 8 to wytrzymałość na rozciąganie rzędu 800 N/mm2. Wszystkie haki (szczegóły w podanym źródle) muszą posiadać deklarację poprawności CE oraz spełniać m.in. normę PN-EN-13155. W odciągach łańcuchowych czy zawiesiach linowych najczęściej stosowanym hakiem jest hak widełkowy z zabezpieczeniem. Zależnie od rozmiaru łańcucha, zmianie ulega tzw. parametr DOR, zatem dozwolone obciążenie robocze. Dla przykładu dla zaczepu o średnicy 10mm współczynnik DOR równa się 3,5 tony.
kontrola

Autor: Benedict Seah
Źródło: http://www.flickr.com
Takie przyrządy oferowane są w sklepach z towarami żelaznymi w niezwykle atrakcyjnych cenach. Dla przykładu hak zawiesiowy mógłby być sprzedawany za ok. trzydzieści złotych. Naturalnie haki do łańcuchów zrywkowych, zatem takie, jakie są stosowane w pracy przy drzewie są bardzo solidne i powinny zapewniać bezpieczne dokręcanie kłody.

Poza tym powinny też być odporne na gniecenie czy też przetarcia. Haki mają również odmienne właściwości, np. siłę zrywającą albo zdolność uciągu.