W jaki sposób się uczyć do egzaminu maturalnego?

Nie istnieje żaden uniwersalny przepis pozwalający na szybkie jak też bezbolesne opanowanie obszernych partii wiedzy. Uczenie się wymaga wysiłku, czasu i inwencji. Wysiłek winien koncentrować się nie tyle na zapoznawaniu się z nowiuteńkim materiałem, ile z zapisywaniem go w naszej pamięci. Nie ma sensu wielokrotne czytanie jakiegoś fragmentu podręcznika, dlatego że rezultaty będą mizerne. Lepiej raz czy dwa przeczytać opanowywany tekst, zaś w następnej kolejności przystąpić do powtarzania.

Jeszcze korzystniej po pierwszej pobieżnej lekturze przekazu spisać sobie pytania, na jakie dany tekst odpowiada albo, które nasunęły się nam przy tej lekturze. Przy kolejnym czytaniu staramy się odnaleźć odpowiedzi na owe pytania. A potem analizujemy, czy na te pytania odpowiedzieliśmy należycie. Na koniec powtarzamy oraz powtarzamy.

http://www.liceum.wszedukacja.pl

Autor: ideowl
Źródło: http://www.flickr.com

Owa metoda jest czymś innym niż zwyczajne „kucie na blachę”, bowiem skłania nas do aktywności w trakcie nauki. Mimo pozorów jest znacznie efektywniejsza od mechanicznego powtarzania. Uczenie się nastręcza czasu. Niewiele możemy uczynić, jeśli czasu mamy za mało. Można wtedy uczyć się ogromnie intensywnie, zmniejszając do minimum pauzy, jednak podobne rozwiązanie jest mało skuteczne ze względu na przebieg hamowania proaktywnego. To blokowanie powoduje, że opanowanie jednej partii materiału hamuje a także spowalnia nauczanie się następnych partii. Z tego powodu niezbędne jest robienie sobie pauz w trakcie nauki. Te przerwy to nie jedynie wypoczynek, lecz także jest to czas, kiedy nasza pamięć łączy nowo przyswojone dane z już istniejącymi strukturami informacji. Ów proces przebiega poza świadomością, lecz warto mu nie przeszkadzać, jest to proces „wsiąkania” nowiuteńkich informacji do naszej świadomości. Pomysłowość jest trzecim warunkiem skutecznego uczenia się. Zastosowanie nieprzerwanie tej samej metody przyswajania materiału prowadzi prędko do znużenia.

egzamin

Źródło: pixabay.com

Warto uaktywnić nasze doświadczenie, ażeby uczyć się w pomysłowy sposób. Jedną z takich nietypowych metod aktywujących proces uczenia się, ale ułatwiających też zrozumienie materiału, jest odniesienie do Ja. Można zastanawiać się, jak uczynilibyśmy, jeślibyśmy znaleźli się na miejscu jakiekolwiek postaci historycznej przy uwzględnieniu wszystkich ograniczeń, tyczących się owej postaci. Możemy wyobrazić sobie, iż jesteśmy krwinką przemieszczającą się przez układ krwionośny by nauczyć się tego, w jaki sposób skonstruowany jest oraz jak funkcjonuje tenże układ. Te 2 przykłady dotyczą uczenia się biologii i historii . Od nas samych zależy, czy podejmiemy próbę odszukania jakiś niebanhttp://www.collegium-novum.pl/jezyk-polski,kurs,6.htmlotów. Jeżeli chodzi o przygotowanie do matury, to Warszawa jest miastem oferującym wiele usług korepetycyjnych.