Koniec książki papierowej czy może nowa szansa? Jak rozumieć zmiany w tej dziedzinie?

To jak wszystko ulega zmianie najłatwiej poznać po tym jak radzą sobie pewne branże. W przeszłości nic nie zapowiadało, że że nastąpi taka przemiana, że ludzie zamiast tradycyjnych zakupów będą kupować przed ekranem komputera. Powodem tych zmian jest Internet. Jest to wygodne, ale jak przy każdej zmianie zawsze coś się traci. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć z brakiem obcowania z danym produktem, dobrym przykładem jest tu tradycyjna książka. Skończyły się czasu zakupów w księgarni po obejrzeniu książki. Teraz kupuje się szybko, wystarczy jedno kliknięcie.

książki

Autor: Marco
Źródło: http://www.flickr.com
Ktoś powie, co w tym złego? może i nie. Skoro ktoś kupuje książkę to i tak dobrze, szczególnie, gdy przyjrzymy się poziomowi czytelnictwa w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tej materii pozostaje jednak inny problem: kupno książki to nie problem, coraz trudniej jednak znaleźć prawdziwe księgarnie. Dzieje się tak, gdyż łatwiej przenieść każdy interes do internetu. Nie trzeba wtedy wynajmować dużego pomieszczenia w centrum miasta, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy zbudować ładną stronę, zatroszczyć się o promocję, wynająć magazyn lub duże mieszkanie, gdzie będziemy składować książki (Koniecznie Zobacz) i można rozpocząć sprzedaż. Kolejny problem to tak zwane książki (https://ksiazkitanie.pl/) elektroniczne. nie zdążyły się jeszcze dobrze ulokować na rynku księgarskim, jednak wkrótce może to nastąpić. Czy wtedy książki drukowane odejdą do lamusa, a księgarnie zostaną zlikwidowane. Na szczęście, jak pokazują ostatnie wydarzenia, tak nie będzie. Książki drukowane jeszcze długo pozostaną w obiegu, gdyż nawet jeśli książki elektroniczne (przykład: kliknij, by poznać przykłady) cieszą się coraz większym powodzeniem, to jednak dla wielu osobom tradycyjne wydanie jest esencją prawdziwej literatury. Gdy chodzi o książki, każdy znajdzie coś dla siebie, na przykład – .

Jeśli chodzi o księgarnie toprawdą jest, że ich liczba się zmniejsza, zaś coraz więcej powstaje księgarni internetowych. To z jednej strony na pewno dobra wiadomość dla klientów, bo gwarantuje to większą dostępność i niższe ceny. Z drugiej zaś strony, rodzi to problemy, ponieważ przez to, że jest coraz mniej księgarni tradycyjnych człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu prosto z ulicy dokonać zakupu książki z określonego wydawnictwa. Zamiast tego, za pomocą jednego kliknięcia nabywa wybraną książkę.