Jak umocować garaż? ABC dla rozważających dom z garażem na własnej działce.

Jeśli budujemy dom i chcemy umieścić tuż obok garaż, przed nami podjęcie kilku decyzji. Oczywiście poza wyborem firmy, która ten garaż nam postawi. Czasami stworzenie wytrzymałej, a równocześnie po prostu ładnej konstrukcji, pasującej do naszych wymagań i wyglądu domu albo nawet okolicy to czasem karkołomne wyzwanie.

dom z garażem

Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsza kwestia – to decyzja, czy nasz garaż będzie blaszany, z drewna czy też murowany. Naturalnie, należy uwzględnić fakt, że jeśli planujemy garaż w sąsiedztwie domu, powinien do niego najzwyczajniej w świecie pasować. Najczęściej producent garaży blaszanych posiada konstrukcje w wielu wariantach oraz kolorach, jakie można bez problemu dostosowywać do swoich potrzeb i preferowanych rozwiązań – P.P.H.U. Wawsystem. Sporym ułatwieniem będzie też fakt, że zaprojektowane garaże dostępne są w wersjach o pewnym standardzie, oraz stworzonych na indywidualne zamówienie – o sprecyzowanych wymiarach lub kolorach. Druga sprawa – jak duży ma być ten garaż. Jeśli na 2 samochody, to jego konstrukcja musi być inna niż kiedy powstaje garaż na jeden samochód. Kolejna sprawa – czasem garaż staje się schowkiem lub spiżarnią, dlatego trzeba pomyśleć o „umeblowaniu” go. Rowery można postawić na stojaku, ale także powiesić na ścianie. Jeśli mamy pomysł, że będziemy trzymać w garażu wiele przedmiotów, nie tylko samochody czy rowery, pomyślmy, czy konstrukcja (https://www.sigmamet.pl/oferta/balustrady) ma być ocieplona czy też nie i które bramy garażowe chcemy zastosować – ocieplone czy nieocieplone. Producent garaży blaszanych, który garaż będzie nam planował, na pewno da najlepsze rozwiązania, ale przede wszystkim musimy zacząć od tego, że pod garaż należy przygotować solidny grunt.

Garaż i samochód
Koniecznym elementem jest nadanie jednego poziomu podłożu, na jakim ma stać konstrukcja. Komfortowe są bramy garażowe otwierane przy użyciu pilota, lecz czy bramy będą uchylne, czy chowane w ścianie – to już ustalenia uzależnione od kilku elementów, między innymi od ilości miejsca. Jest opcja zastosowania zmian w gotowym już blaszaku – rzetelnie omówione. Podwyższyć poziom lub wydłużyć daną konstrukcję albo choćby dodać drzwi lub okienka. Ale najlepiej postawić jedną, solidnie przemyślaną konstrukcję.