Jakie są podstawowe różnice między letnimi i zimowymi oponami, używanymi w samochodach osobowych.

W naszej strefie klimatycznej najczęściej właściciele samochodów używają dwóch rodzajów opon. Będzie to wynikać z faktu, że latem temperatury sięgają nawet czterdziestu stopni, natomiast zimą występują podobne temperatury, lecz ujemne, a do tego dochodzi lód i śnieg.

opony - wulkanizacja

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com

Zagwarantowanie optymalnych warunków działania opony w tak szerokim zakresie panujących temperatur nie jest rzeczą łatwą, dlatego też zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie dedykowanego ogumienia na lato i zimę. Różne opony różnią się w pierwszej kolejności mieszanką, ale również kształtem bieżnika. Przy letnich oponach użyta mieszanka jest twarda, przez to nie ściera się tak szybko podczas wysokich temperatur. Lecz jak jest znacznie chłodniej zbyt mocno twardnieje, i wcale nie sprawdza się w typowych zimowych warunkach, zwłaszcza na oblodzonych czy zaśnieżonych nawierzchniach. Dlatego też najlepszym okresem jej użytkowania są miesiące od wiosny do późnej jesieni, ale w pozostałą część roku zaleca się założenie opon zimowych.

opony - ślad na śniegu

Autor: Counse
Źródło: http://www.flickr.com

Opony zimowe posiadają zupełnie inny skład mieszanki, która nie twardnieje nawet podczas dużego mrozu. Poza tym ich bieżnik ma specjalne lamelki, przez co znacznie łatwiej będą sobie radzić na błocie lub śniegu. Jednak nie powinny być one używane w czasie większych upałów, gdyż bardzo szybko się wtedy zużywają. W praktyce zasada jest taka, że opony letnie nie powinny być używane w zimie, ponieważ może to być po prostu bardzo niebezpieczne, natomiast opony zimowe latem mogą być stosowane, lecz nie będzie się to po prostu opłacać. Dla kierowców, którzy mają co kilka miesięcy zmieniać opony, najlepszą opcją jest posiadanie dwóch zestawów opon z felgami, wówczas przełożenie będzie się sprowadzać do wymiany samych kół. Jeśli ktoś ma jedynie opony do przekładania, to dobrze, aby pamiętał o ich wymianie w odpowiednim czasie. Przeważnie gdy pojawi się pierwszy śnieg, to każda wulkanizacja Marex np. zakład GENT i zakład wulkanizacyjny przeżywają takie oblężenie, że kolejki niekiedy być mogą długie na parę godzin oczekiwania.