Jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniej jakości oleju silnikowego dla długiej i bezawaryjnej pracy silnika.

Wybór odpowiedniego oleju ma bardzo duże znaczenie dla właściwej pracy silnika pojazdu, a wszelkie zaniedbania zakończyć się mogą groźnymi konsekwencjami. Generalnie olej należy wymieniać albo po przebyciu określonej ilości kilometrów, albo raz do roku.

olej silnikowy

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o przebieg, to firmy bardzo różnie zalecają wymianę oleju, w silnikach starszych konstrukcyjnie będzie to najczęściej kilkanaście tysięcy kilometrów, a w nowych, rzecz jasna przy zastosowaniu oleju o odpowiednich parametrach, przebieg ten się wydłuża nawet do trzydziestu tysięcy. Jednak jeżeli samochód (badania lekarskie na prawo jazdy kraków) dużo jeździ na krótkich dystansach albo ma instalację na gaz, to zaleca się jednak, żeby ten przebieg nieco zmniejszyć, bo przy takiej pracy olej dużo szybciej traci większość swoich właściwości.

Brak systematycznej zmiany oleju w pierwszej kolejności powoduje szybsze zużycie jednostki napędowej, gdyż starszy olej traci swoje właściwości smarujące. W niektórych przypadkach, przy poważniejszych zaniedbaniach może to wręcz spowodować nieodwracalne zatarcie silnika. W czasie zmieniania oleju (https://www.esoil.pl/k,6,molydal) silnikowego niezwykle istotne jest to, żeby nowy miał odpowiednie parametry. Generalnie oleje total dzielą się na trzy główne grupy, to znaczy mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. W pierwszej kolejności należy więc wybrać rodzaj oleju, gdyż nie można różnych odmian stosować zamiennie.

zbiornik na olej opałowy
W praktyce zasada jest taka, że jeśli choć raz wleje się olej półsyntetyczny lub mineralny w silniku, który jeździł na syntetycznym, to już nie będzie można do niego powrócić. Najlepsze w chwili obecnej są właśnie syntetyczne oleje i jeśli samochód miał taki przewidziany do zastosowania, to nie należy z tego rezygnować. Bardzo duże znaczenie podczas wyboru oleju ma też jego lepkość, tu każdy producent informuje, z jakiego zakresu należy wybierać. Parametr ten oznacza opory oleju przed płynięciem, w praktyce będzie to kompromis pomiędzy utratą mocy jednostki napędowej a zabezpieczaniem przed szybszym zużyciem. W czasie wymiany oleju bezwzględnie też należy pamiętać o zmianie filtra, niestety niektórzy właściciele niekiedy nie pamiętają o tym.