Dlaczego trzeba zwrócić uwagę na tarcze hamulcowe w pojazdach? Jakich reguł przestrzegać przy ich wymianie?

Tarcze hamulcowe są tego typu częścią pojazdu, jaka ma ogromny wpływ na stopień bezpieczeństwa pasażerów podczas jazdy. Z tego powodu należy z uwagą śledzić ewentualne oznaki tego, że coś niedobrego dzieje się z tarczami. Niestety ta część auta nie jest niezniszczalna oraz ulega zużyciu tak samo jak wszystkie inne części w pojeździe.

samochód

Autor: John Seb Barber
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma tutaj znaczenia marka samochodu, tak samo będą się eksploatować tarcze hamulcowe do Forda Focus jak te do Fiata. Proces ten jest naturalny. Mimo tego, że materiał, z Którego zrobione są tarcze jest dużo twardszy aniżeli ten, z którego zrobione są klocki hamulcowe, to w czasie hamowania również tarcze z czasem ulegają zniszczeniu – czy tarcze hamulcowe Ford Focus są dobrej jakości. Po jakimś czasie ich stopień grubości zmniejsza się, co prowadzi do sytuacji, gdzie sprawne funkcjonowanie hamulca nie będzie już możliwe. Należy też mieć na uwadze to w jakich latach pojazd został wyprodukowany. Gdyż z zasady jest tak, że tarcze hamulcowe do Forda Transit wypuszczonego na rynek w ostatnich latach będą się zużywały trochę szybciej niż takie do modelu sprzed dwudziestu albo trzydziestu lat. Wpływa na to zwiększenie mocy silnika jak również możliwość bardziej dynamicznej jazdy.

Czy posiadasz trudność z odnalezieniem ciekawych danych na omawiany wątek? Jeśli tak, to nie martw się, tylko prześledź treść (http://www.hmlnosewicz.pl/oferta/urzadzenia-cisnieniowe/), a na pewno się nie rozczarujesz.

Dlatego dzisiaj o wiele częściej musimy wymieniać tą część, mniej więcej co dwie lub trzy wymiany klocków samochodowych dla aut o sile około stu koni mechanicznych. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie stopnia zużycia tarcz należy zwyczajnie wymierzyć ich grubość. Jak wymiar wyjdzie mniejszy od tego minimalnego, jaki podaje wytwórca trzeba takie tarcze wymienić (jak znaleźć dobre tarcze hamulcowe Ford Transit).

Ford Mondeo

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Podczas wymiany takiego elementu trzeba przestrzegać kilku reguł bez względu na to czy są to tarcze hamulcowe do Forda Mondeo czy do innego modelu samochodu. Tarcze należy zawsze wymieniać parami – GROSEL. Na jedną oś auta trzeba zakładać za każdym razem tarcze pochodzące od tego samego producenta. Możemy w takim wypadku liczyć na ich podobną skuteczność i żywotność. Lepszym wyznacznikiem tego w jakim momencie dobrze jest wymienić taki element jest w tym wypadku zmierzenie ich grubości, a nie przejechane kilometry jak sądzą niektórzy. Wraz z wymianą tarcz trzeba koniecznie zmienić klocki. Styk piasty z tarczą warto pokryć cienką warstwą smaru, co zabezpieczy te części przed rdzą. Przy zakładaniu tarcz śruby w kołach należy zakręcać sposobem „na krzyż”, a dopiero później należy użyć klucza dynamometrycznego. Ważne jest również by po zmianie mieć na uwadze to, że tarcze nie są całkiem skuteczne. Całość musi się dostosować do klocków hamulcowych. Z początku więc warto hamować pulsacyjnie jak i używać przy tym mniej siły. Dobrze będzie zastosować się do powyższych rad.