W jaki sposób dziejowo kształtował się zawód radcy prawnego?

Jak trwoga to do Boga, a jak kłopot prawny to do radcy prawnego. Tak możemy zdefiniować wiele sytuacji, jakie mają miejsce w naszym życiu. Jednakże trwoga może się zjawiać przy okazji właśnie tego typu, nie do końca dla nas czytelnej sytuacji. Co w takiej sytuacji robić? Właściwie istnieje parę możliwości, jednocześnie nie powinniśmy przeceniać swojej siły, a tym bardziej kogoś, kto na zagadnieniu się w ogóle nie zna. Co to znaczy? Zamiast korzystać z porad znajomych, pseudospecjalistów, zamiast pomocy poszukiwać na forach internetowych, korzystniej zgłosić się do specjalisty – radcy prawnego.

Jest to prawnik, który świadczy prawną pomoc podmiotom gospodarczym, lecz także jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym. Polega ona na dawaniu porad prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych, tworzeniu projektów aktów prawnych.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Radca jest w stanie również występować przed sądami i urzędami (więcej na ). W historii tego zawodu jesteśmy w stanie wyróżnić trzy okresy. Najbardziej istotne są jednakowoż dwa – pierwszy oraz ostatni. Pierwszy z nich rozpoczął się 13 grudnia 1961 roku, kiedy Rada Ministrów wydała uchwałę w sprawie obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń, a także banków państwowych.

W tejże uchwale jest nakaz wystosowany do podmiotów, żeby skorzystały z usług prawnych tylko radców prawnych zatrudnianych przez te jednostki. W 1963 roku została zatwierdzona nowa ustawa, bardziej restrykcyjna, o ustroju adwokatury, który na przykład pozbawiał adwokatów prawa oferowania usług wobec państwowych jednostek gospodarczych. Tak więc specjalizacją radców prawnych stało się oferowanie usług dla tych jednostek. W ten właśnie sposób, w takim systemie radca prawny był przedstawicielem państwa socjalistycznego.

Jeżeli twierdzisz, że omawiany tutaj tekst jest cenny oraz szukasz czegoś podobnego, to kliknij oprócz tego ten link, a odnajdziesz więcej informacji rozwód częstochowa!

Na szczęście, im bliżej Wolnej Polski, tym pojawiały się bardziej korzystne zmiany. 23 grudnia 1988 roku uchwalono ustawę o działalności gospodarczej, gdzie w jednym z artykułów wspomniano, że udzielanie pomocy prawnej jest jednym z rodzajów działalności gospodarczej, świadczonej na rzecz podmiotów gospodarczych.

Najistotniejsze i zasadnie ramy wykonywania zawodu radcy prawnego zdefiniowała tak zwana wielka nowelizacja ustawy o radach prawnych.

Masz chęć zgłębić prezentowany temat pod innym kontem? Jeśli tak, to najlepszym sposobem byłoby kliknięcie tego linku. Tam zweryfikuj szczegóły (https://adwokatjurendt.pl/).

Wprowadziła ją ustawa z dnia 22 maja 1997 roku. Dzisiaj już bez przeszkód można korzystać z oferty radców prawnych. Co więcej jesteśmy w stanie wybrać specjalistę, który nam najbardziej odpowiada, zdecydować się na kancelarię (przykładowa oferta), jaka świadczy najlepsze usługi, jak kancelaria prawna w Krakowie.