Parę uwag na temat współczesnej prozy fantasy w Polsce i gronie pasjonatów, których nieustannie zdobywa

Fantastyka w powieści czy w filmie przybiera obecnie najróżniejsze formy. Literaturoznawcy i pasjonaci tego typu powieści czy ich ekranizacji, na pewno w dalszym ciągu mają w pamięci klasykę, czyli przykładowo bajki Stanisława Lema. Zobrazowana tutaj wizja następnych stuleci nie zawsze napawa radością, ale czytelnik taką lekturą rozczarowany się nie poczuje. Wyobraźnia pisarza pozostaje tak imponująca, że zjednuje mu liczne grono wielbicieli.

Wiedźmin

Autor: Sergey Galyonkin
Źródło: http://www.flickr.com
Natomiast osoby, które nie kochają czytać, ochoczo wybiorą się na rewelacyjny film z gatunku fantasy. Twórcy nie idą jednak w kierunku wyznaczonym przez Lema – najczęściej w rzeczonym przypadku mamy do czynienia z całkowicie innymi wizjami odległej przyszłości. Nagminnie spotykanym motywem jest walka dwóch światów. W klasycznym starciu dobra ze złem partycypują dwie strony: brygada Ziemian oraz stworów pozaziemskich. To w przeważającej mierze filmy akcji, gdzie wplecione zostają także wątki miłosne.Kolejną próbą pogodzenia nowoczesności z tradycją pozostaje dorobek Andrzeja Sapkowskiego. Pisana przez niego proza urzeka nade wszystko facetów, bo jak dobrze wiadomo, czterdziestolatki o wiele częściej i bardziej ochoczo sięgają po romansidła. Powyższa wymieniona uwaga nie przesądza o tym, że przedstawicielki płci pięknej nie staną się sympatykami twórczości tegoż pisarza i w żadnym razie nie należy tutaj mieć na myśli tylko pań, które zajmują się oceną twórczości literackiej.

Andrzej Sapkowski zasłynął jako twórca „Wiedźmina”, lecz na pojedynczym tytule jego pisarskie zamiary się nie skończyły. W 2013 roku ukazała się kolejna pozycja, która swoją tematyką w wyraźny sposób nawiązuje do poprzednich historii. Mamy tutaj na myśli tytuł „Wiedźmin sezon burz”, który szybko zdobył uznanie czytelników w całej Polsce (zobacz to wydanie: Wiedźmin Sezon Burz Sapkowskiego – genialne). A krytycy jednomyślnie stwierdzili, że wena twórcza Sapkowskiego ma się całkiem dobrze.

Sapkowski

Autor: Hikaru Kazushime
Źródło: http://www.flickr.com
Pozycję „Wiedźmin – Sezon Burz” można oczywiście kupić właściwie w każdej księgarni.

Na tej stronie jest dużo użytecznych wiadomości, jednak koniecznie zobacz też inne szczegółowe informacje kubek bbox. One również są bez dwóch zdań warte zainteresowania.

Komu jednakże zależy na oszczędnym gospodarowaniu prywatnym budżetem, najprawdopodobniej zacznie przeglądać oferty handlowe, które udostępniają księgarnie wirtualne. Zazwyczaj ceny w sieci są o wiele niższe niż te, które zauważamy na sklepowych regałach. A osobom, które w ogóle nie lubią wydawać pieniędzy na takie przedmioty, to bez wahania skierują swe kroki do miejskiej biblioteki.