Nieskomplikowany sposób na pomaganie potrzebującym

Styczeń jest miesiącem kiedy tradycyjnie – od ponad dwóch dziesięcioleci – otwieramy nasze portmonetki. Idąc na zimowy weekendowy spacerek, na pewno w którąś niedzielę styczniową napotkamy wolontariuszy z kolorowymi identyfikatorami, zbierających datki do puchy w zamian za czerwone serduszko.

pitax.pl/przekaz-jeden-procent

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
W okolicach owego wydarzenia możemy usłyszeć rozmaite, niekiedy całkiem skrajne sądy na ten temat. Traktując je jednak jako objaw odchylenia standardowego, możemy stwierdzić iż jest to jedna z ważniejszych rzeczy która nam się udała jako wspólnocie. Następną, być może skromniejszą wizerunkowo strategią na pomoc lokalnym społecznościom jest przekazanie 1% podatku na opp. Jest to stosunkowo prosta procedura, wystarczy bowiem z publicznej listy stowarzyszeń posiadających specjalny status wyselekcjonować pasujący nam podmiot. Jedynym kłopotem który możemy mieć to kłopot z doborem. Trzeba na to przeznaczyć nieco czasu. W moim przypadku zwykle jest to darowizna na ZHP, ale spokojnie możemy wybrać każdą inną organizację, choćby najmniejszą.

pitax.pl/przekaz-jeden-procent/?i=1708

Autor: Loren Kerns
Źródło: http://www.flickr.com

Rozmawiając z ludźmi na ten temat częstokroć słyszy się argumenty, iż przekazanie 1% podatku na opp to drobna kwota, więc szkoda zachodu. Faktycznie, zwykle suma widniejąca we właściwym okienku to jedynie kilka groszy. Aczkolwiek gdy zdamy sobie sprawę jak ogromna liczba osób płaci podatki okazuje się, iż może uzbierać się całkiem pokaźna kwota.

Taka problematyka jest dla niektórych osób dość kontrowersyjna. Jeżeli chcesz poznać inne zdania na analizowane tu zagadnienie, to przeczytaj więcej w opracowaniu (foliograf.pl/).

Rzecz jasna nie możemy liczyć na to, że każdy z podatników wykona ten gest, jednak zawsze jest on wsparciem dla ludzi którzy robią coś z dobroci serca dla innych.

Zrzeszenia te w zamian za przywilej korzystania z darowizn z podatków winny spełnić bardzo rygorystyczne wymagania, m.im. muszą one publikować protokoły finansowe ze swej aktywności na swej stronie www. Naturalnie nie ma przeszkód aby wybraną organizację wspomagać i przez resztę roku, nie tylko poprzez datki. Równie istotne może być wsparcie czysto praktyczne, przykładowo przez wolontariat, a więc wykorzystanie własnych uzdolnień dla dobra innych. Nie wykluczone że dzięki temu także i my się czegoś nauczymy od osób którym będziemy pomagać, a osoby którymi będziemy się zajmować będą nam nader wdzięczne.