Dlaczego warto czytać książki?

Zaczynamy być społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest potrzebne. Zatrważające to stwierdzenie, ponieważ człowiek wychowany jedynie przed ekranem telewizora funkcjonuje zupełnie inaczej, niż niż osoba, która czyta książki. Związek? Otóż czytanie niesamowicie wpływa na nasz rozwój. Telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie. Wszystko mamy zaserwowane na tacy: scenerię, mimikę. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role i dopasowujemy scenografię. Poszczególna scena wygląda tak, jak zechcemy.

Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Wymaga posiadania choć trochę zaangażowania i fantazji. Świat przestawiony w postaci opowiedziane przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest głównie obrazem, a wyobraźnia może dalej odpoczywać.Zwróćmy jednak uwagę na osoby w podeszłym wieku. Uchwycimy zdecydowane różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają czas przed telewizorem a tymi, którzy czytają książki.Alternatywą dla książek są audiobooki przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku jest wymagana podzielność uwagi. Nie musimy mieć dobrego oświetlenia, okularów czy wolnych rąk dowertowania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi koncentrować się nasza uwaga. Przemieszczanie się samochodem w godzinach szczytu, ćwiczenia w siłowni, sprzątanie – w każdej z tych rutynowych codziennych czynności audiobook sprawdzi się doskonale. Jeżeli poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, wywołują nasze zainteresowanie również dźwięki otoczenia i muzyka, wybierzmy słuchowiska. Interesująco opracowane słuchowisko oczaruje nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, co książka.

Chociaż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi ciekawą propozycję, zwłaszcza dla osób aktywnych i posiadających problem ze znalezieniem chwili czasu na tradycyjną książkę.