Kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowego użytkowania i serwisowania układów klimatyzacji

Obecne samochody poza tym, że jeżdżą, to proponują coraz więcej wygód dla kierowcy i pasażera. Jednym z najważniejszych urządzeń, które służą do tego celu, jest klimatyzacja. Jeszcze do niedawna stanowiła ona luksus, za który trzeba było sporo zapłacić, aktualnie dostaje się ją w standardowym wyposażeniu nawet w niższych modelach samochodów. Klimatyzacja w naszym klimacie może nie przydaje się zbyt często, lecz w lecie jej plusy są naprawdę widoczne.

części samochodowe

Autor: Carol VanHook
Źródło: http://www.flickr.com
Spora ilość właścicieli aut nie będzie nawet wiedziała, że także zimą powinno się ją stosować, i to z dwóch powodów. Po pierwsze klimatyzacja powinna pracować przez cały rok, gdyż w ten sposób można przedłużyć jej żywotność. Poza tym doskonale może ona osuszać powietrze, więc w deszczowe dni świetnie sobie radzi ze zbyt dużą wilgocią w środku. Aby układ ten mógł długo i bezawaryjnie służyć, to powinien być odpowiednio serwisowany. Nie warto o tym zapominać, bo wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą się skończyć poważniejszą awarią.

Najważniejszą czynnością, którą trzeba regularnie robić przy klimatyzacji będzie kontrola czynnika chłodzącego. Ma to ogromne znaczenie dla samego działania układu, ale także dla odpowiedniej żywotności wszystkich jego podzespołów. W substancji chłodzącej znajduje się także rozpuszczony smar, niedobór którego może spowodować poważne uszkodzenia. Przykładowo zatrzeć się może kompresor klimatyzacji, którego zadaniem jest rozprowadzanie czynnika chłodzącego, naprawa lub wymiana tego podzespołu jest dość kosztowna – Inter-Instal.

Jeśli chodzi o kompresory pojawić się może parę różnych usterek, które wyłączyć mogą ten element z użytku. Jedną z częściej spotykanych jest zepsute sprzęgło klimatyzacji, w którym z reguły spaleniu ulega elektromagnes – sprawdź Inter Instal. Po kilku latach używania warto też pomyśleć o wymienieniu osuszacza, który ma za zadanie usuwać wilgoć z całego układu. Warto zadbać także o odpowiedni komfort kierowcy i pasażerów, dlatego też należy raz w roku układ klimatyzacji dokładnie zdezynfekować, a oprócz tego wymienić filtr kabinowy.