Właściciele firm muszą orientować się w obowiązujących przepisach, by wiedzieć, jak postępować z korzyścią dla swego biznesu

Prowadzenie swojej działalności biznesowej łączy się z wymogiem dobrej orientacji w ustalonych przepisach prawnych i podatkowych. W wielu przypadkach takimi kwestiami w zakładach zajmują się działy księgowe, niemniej przedsiębiorca też powinien poznać te przepisy, by wiedzieć, jak sterować swoją działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej opłacalne dla firmy. Szczególne znaczenie posiadają przepisy prawa podatkowego, których należy przestrzegać bardzo skrupulatnie. Niektórzy przedsiębiorcy nie są świadomi, z jakich możliwości mają okazję korzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Modernizujesz przedsiębiorstwo? Należy to ująć w księgach!

Ważąc się na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w centrali zakładu, warto pamiętać, że poniesione nakłady powinno się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Właściwe ujęcie wykonanych prac posiada wielkie znaczenie dla kwestii podatkowych, przez co trzeba wskazać, czy ma miejsce zwyczajny remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wspomnianym przypadku mówimy, gdy przeprowadzana modernizacja ma znaczny zasięg oraz kończy się podniesieniem wartości użytkowej środka (czy da się przeprowadzić ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mawiamy na przykład, kiedy budynek jest przebudowany lub zostaje kupiona nowa maszyna podnosząca wydajność obowiązków.

Istnieje możliwość,by odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze także, że jest możliwość, żeby wykonać odliczenie składek zus. Trzeba wspomnieć, że podobne udogodnienia są ściśle regulowane przez przepisy, więc opłaca się z nimi zapoznać, by wiedzieć, komu przysługuje taka alternatywa. W sytuacji odliczenia składek dla ZUS pod uwagę brane są składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika, jak też jego współpracowników. Odliczeniu ulegają również składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, który podlega opodatkowaniu (na czym polega odliczenie składek zus).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Możesz przejść na podatek kwartalny

Nie każdy przedsiębiorca okazuje się doinformowany, że ma szansę opłacać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej ewentualności mawia się w sytuacji firm otrzymujących status małego podatnika, jak również przedsiębiorstw zaczynających swoją działalność (jak rozliczać podatek dochodowy kwartalnie). W wypadku wyrażenia ochoty przejścia na dany rodzaj rozliczenia, trzeba do 20 lutego złożyć stosowną deklarację.