Rozliczenie składek ZUS przez przedsiębiorcę – o czym pożądane byłoby wiedzieć

Każdy biznesmen musi opłacać składki ZUS, wskutek tego należałoby dowiedzieć się w jaki sposób można dokonać takiego rozliczenia. Okazuje się, że posiadamy do wyboru dwa różne sposoby na odliczenia składek zus. Możemy pomniejszyć przychód o należności zapłacone na ubezpieczenie społeczne lub zdołamy ująć je w kosztach. Bezsprzecznie winniśmy zastanowić się nad tym, jaka z opcji okaże się bardziej wartościowa.

dokumenty podatkowe

Autor: Manchester City Library
Źródło: http://www.flickr.com
Przedsiębiorcy, jacy prowadzą działalność gospodarczą przymusowo muszą posiadać ubezpieczenie wypadkowe, emerytalne i rentowe, chociaż dobrowolnie mogą zdecydować się też na ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z opodatkowania ryczałtowego zdołają zdecydować się na odliczenie zus na dwa różne sposoby – poprzez zaliczenie do sumptów osiągnięcia zysku i przez odliczenie od uzyskiwanego dochodu. Również nowiusieńkie firmy zdołają zdecydować się na odliczenia składek zus w ten sposób.

Wskazane jest dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz zastanowić się, który rodzaj odliczeń będzie dla nas lepszy oraz bardziej wartościowy. Jeżeli uzyskany przez nas przychód pozwala na odliczenie składek w całości, wtedy wybór nie jest aż tak istotny, albowiem wszelka forma odliczenia będzie dla nas tak samo korzystna. Jeśli jednak posiadamy przychód, jaki nie pozwala na całe odliczenie składek ZUS, wtedy składka zus do odliczenia od kosztów osiągnięcia dochodu, mogą przyczynić się do zaistnienia straty. Jednakże powstałą stratę podatkową wolno odliczyć w kolejnych latach podatkowych. Jeżeli okaże się, że dochód wcale nie występuje, wówczas biznesmen traci upoważnienie do odliczenia składek w następnych latach, zatem powinno się pamiętać, iż w takiej sytuacji prawo do odliczeń nie przechodzi na późniejszy rok. Czyta też http://www.cenabiznesu.pl/-korekta-vat-zmiana-wykorzystywania-pojazdu.jpg|L|W=200|ALT=klawiatura]

Pożądane byłoby uważnie rozpatrzyć sytuację swojego przedsiębiorstwa, nim zdecydujemy się na konkretną odmianę odliczania składek. Do kwestii tej naturalnie nie wypada podchodzić pochopnie oraz nierozważnie. Sprawdź również .

www.cenabiznesu.pl/-terminy-rozliczen-przedsiebiorcow-na-koniec-roku