Jakim sposobem naliczane są odsetki za zwłokę oraz kiedy warto wybrać podatek liniowy?

Jeśli w terminie nie płacimy zobowiązań podatkowych, wówczas z pewnością musimy liczyć się z odsetkami za zwłokę. Tak więc prócz zaległości podatkowych, podatnik powinien też rozliczyć się z odsetek. A jak na przykład zliczane są odsetki za zwłokę?

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Odsetki za zwłokę liczone są od dnia, który następuje po bezwarunkowym terminie dokonania zapłaty, a więc od terminu definitywnego. Odsetki za zwłokę mają też konkretne ograniczenie czasowe, mogą ulec przedawnieniu, chociaż żeby doszło do przedawnienia powinno minąć multum czasu. Jeśli zobowiązanie podatkowe wygaśnie, wtedy zachodzi wygaśnięcie odsetek. Mając odsetki za zwłokę, można również złożyć podanie o ich umorzenie. Odsetki są wtedy naliczane tylko do dnia wniesienia podania, później trzeba czekać na decyzję. Jeżeli decyzja o umorzenie odsetek będzie odmowna, wtedy odsetki są dalej naliczane. Odsetki mogą też pozostać zawieszone czy też rozłożone na raty.

pieniądze

Autor: Jonathan Rolande
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku roku możemy odmienić odmiany opodatkowania dochodu oraz wybrać chociażby podatek liniowy stawka. Zanim jednak zdecydujemy się na tak obfitą zmianę, bezsprzecznie musimy pomyśleć czy zmiana ta okaże się dla nas odpowiednia. Podatek liniowy posiada sporo zalet, jedną z nich jest to, iż bez względu na to jak dużo zarabia przedsiębiorca, podatek linowy zawsze ma stabilną stawkę. Stawka podatku liniowego wynosi 19 procent i szczególnie opłaca się biznesmenom, którzy zarabiają powyżej 85 tysięcy rocznie. Pożądane byłoby jednak pamiętać, iż jeżeli zdecydujemy się na podatek liniowy, wówczas obowiązuje on nas poprzez kompletny rok i nie mamy ewentualności przejścia na inną formę opodatkowania w danym roku. Odmianę opodatkowania można zmienić poprzez Internet (przez zaznaczenie opcji o aktualizacji danych), a także w urzędzie gminy oraz w urzędzie miasta przez złożenie odpowiedniego formularza – CEIDG-1. Więcej na www.cenabiznesu.pl