6 zagadnień o edukacji

Gdy pojawiła się w Polsce moda na studia wyższe, w latach 90., zupełnie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A szkoda, ponieważ obecnie brak takich fachowców. Wielu jest magistrów rożnych kierunków bez widoków na lepsze życie, którzy nierzadko wyjechali za granicę, aby jakoś żyć, a mała jest ilość fachowców z prawdziwego zdarzenia. Właściwie Ci też wyjechali, bo tam zarobią zdecydowanie większe pieniądze.

Każdy kto mieszkał na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: wszędzie pełno naszych rodaków, chociaż w największej ilości przypadków spotyka ich się właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, w których niezbędni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, gdy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, jakie trafiają do biura i tam dobrze zarabiają, ale jakby zestawić pracowników fizycznych do pracowników umysłowych proporcja niestety byłaby zauważalnie nierówna.

Drewno w zakładzie stolarskim

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Stolarz, jak niechybnie każdy znakomicie wie, to osoba zajmująca się wykonywaniem mebli- np. http://pomagier.eu/. Oczywiście w pracy tej niezbędna jest odpowiednia wiedza, narzędzia i doświadczenie. Aczkolwiek istnieje dużo firm, jakie wykonują meble na indywidualne zamówienie Klientów, a wykonaniem takich mebli często zajmują się właśnie stolarze. Zamówienie takich mebli wymaga niewątpliwie więcej czasu oraz wysiłku aniżeli wybór gotowego już kompletu mebli, aczkolwiek jest to dobre rozwiązanie dla osób, jakie cenią sobie nieszablonowość, wysoki poziom oraz także wyjątkowość. Wprawdzie meble wykonywane na zamówienie częstokroć są również droższe od mebli gotowych, niemniej w tym wypadku na pewno jest to wyśmienita inwestycja, szczególnie, że Klient może osobiście zdecydować, w jaki sposób mają wyglądać zamówione przez niego meble. Zobacz też przykładowo http://pomagier.eu/montazmebli.html.

W sumie to zwyczajne, Polacy są cenieni za ciężką pracę, mówi się o nas, jako o solidnych pracownikach, którzy są w stanie robić wiele rzeczy, mówi się o nas, że znamy się na swoim fachu i umiemy pracować po kilkanaście godzin dziennie. Są wspomniane też negatywy, na przykład, spożywanie alkoholu w czasie pracy, lecz przegrywają one w porównaniu z pozytywami, jakie gwarantują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się trochę zmieniać również w Polsce. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy zanim wybiorą odpowiednie studia, gdyż w mediach słychać co jakiś czas, iż po studiach nic nie ma, iż panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier Polski podsumował, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.