Dzięki bogatej propozycji oświatowej szkół policealnych dla osób dorosłych każdy ma sposobność zdobyć wymarzony zawód

Można bez cienia wątpliwości stwierdzić, że edukacja w egzystencji człowieka, zwłaszcza tego młodego, spełnia bardzo ważną rolę. Wielu rodzicieli twierdzi, że nawet bez świadectwa maturalnego synowie będą mieć przez wydłużony czas spore problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Doradcy zawodowi w urzędach pracy wątpią w tego rodzaju stwierdzenia, bo według nich są mocno przesadzone. Jednakże pozostawmy do własnej weryfikacji wartość tej powszechnej opinii. Nie każdy absolwent szkoły ogólnokształcącej dostanie się na uczelnię wyższą – wystarczy, że nie zda matury.

opiekun

Autor: Szpital Medicover
Źródło: Szpital Medicover
Tego rodzaju życiowe zrządzenie losu na szczęście nie oznacza, że konkretna nastolatka pozostaje bez szans na nowy, a nawet dobrze płatny zawód. Zamiast zostać lekarzem dietetyki można przecież zarabiać na chleb pracując w ośrodku zdrowia jako technik żywienia. W szkołach policealnych można w góra dwa lata zdobyć w gruncie rzeczy każdą profesję. Kto mieszka na województwie dolnośląskim i zaciekawiła go taka właśnie forma nauki, będzie zbierał wszystkie ulotki, na których umieszczono ogromny, jaskrawoczerwony napis studium policealne.

Propozycję tych placówek publicznych można podzielić na parę grup. Pierwszą z nich jest grupa zawodów połączonych ściśle z pracą wykonywaną w biurach, czyli technik rachunkowości czy technik administracji. Wśród panów niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kierunki techniczne, czyli technik mechatronik lub technik elektronik. Z kolei maturzystki

studia

Autor: Universität Salzburg (PR)
Źródło: http://www.flickr.com

częściej wybierają kierunki związane z pielęgnowaniem urody, czyli kosmetykę bądź fryzjerstwo.

Kolejną grupą, tą także zdominowaną przez kobiety, stanowią zawody typowo medyczne. Teraz można uczyć się w zawodzie technika sterylizacji medycznej albo w przyszłości zostać asystentką stomatologiczną. Natomiast absolwentki wrocławskiego liceum profilowanego będą nieraz wstukiwały w sieć frazę opiekunka dziecięca Wrocław, zwłaszcza jeżeli chcą zostać właśnie opiekunkami.

Także studentki nierzadko decydują się na naukę w szkole pomaturalnej. Traktują ją w praktyce jako drugi, tym razem fakultatywny, kierunek tych właściwych, czyli magisterskich studiów. I tak, studentka socjologii będzie bliżej zainteresowana pogłębieniem swoich umiejętności ściśle związanych z pracą z czterolatkami. Nic dziwnego, że także ona będzie poszukiwać na mieście afiszy z napisem np. opiekunka dziecięca we Wrocławiu.