Na jakie studia pójść?

Wybór studiów, na jakich pragniemy studiować zawsze wiąże się z dużą ilością stresu i ryzykiem, że nie zostaniemy przyjęci na wymarzony kierunek lub też będziemy mieli problemy ze znalezieniem pracy po ukończeniu edukacji. Rynek pracy obecnie zmienia się szybko i ciężko jest przewidzieć, jaki stan rzeczy będzie za kilka lat jednak na pewno można zauważyć jakąś tendencję. W Polsce spotykamy się z dość trudną sytuacją na rynku pracy. Na pewno dużo lepiej mają osoby, które ukończyły profile techniczne, gorzej z kolei będą mieć humaniści, których w Polsce nie docenia się i często nie widzi się tego, jak są oni ważni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Źródło: http://www.flickr.com
Żyjemy tu i teraz, myślimy o chwilowych potrzebach i koncentrujemy się głównie na materialnym dobrobycie, nierzadko nie troszcząc się w ogóle o rozwój intelektualny i duchowy. Taka sytuacja buduje zwykle podziały pomiędzy ludźmi nastawionymi na różniące się między sobą profile zawodowe i w konsekwencji zamiast tworzyć coś wspólnie, próbujemy się dowartościować cudzym kosztem. Już sam wybór studiów, na etapie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub ścisłego, będzie łączyło się z dużą odpowiedzialnością. Nie możemy jednak zapominać również o swoich planach i zainteresowaniach.

Tak naprawdę to one muszą być priorytetem i determinować nasze postanowienia. W trudnych latach na rynku pracy trzeba jednak brać pod uwagę jeszcze inne czynniki. Na pewno musimy zadać sobie pytanie, co nas najmocniej fascynuje. Nie bójmy się wypisać rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie będą się wiązały z pracą, ale przykładowo z wypoczynkiem. Marzenie związane z dalekimi wyjazdami mogą być do zrealizowania właściwie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko odpowiednio wcześniej będziemy działali w tę stronę. Bez wątpienia dobrym wyborem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Wybór takiego kierunku jest ściśle związany z wyjazdami, ponadto daje możliwość szukania zawodu w miejscowościach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mogli połączyć przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo ponadto biorą pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy i świata, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tego sektora.