Jakie są gatunki literackie

Przy zgłębianiu literatury na pewno dobrze zagłębić się w rozmaitego rodzaju gatunki książek, by móc fachowo rozróżniać pewne specyficzne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa przeogromny renesans, który wykazuje się w pojawianiu się coraz ciekawszych tytułów z całego świata, licznych wznowieniach jak również coraz nowszych gatunkach książek, dlatego gruntowne poznanie pewnych dawniejszych gatunków literackich może okazać się pożyteczne w wędrówce przez dawne oraz współczesne gatunki książek.

Dobrze jest brać pod uwagę chociażby, że każdy rodzaj literacki – epika, liryka i dramat – posiada swoje poszczególne gatunki. Do najszerzej rozpoznawalnych odmian epiki należy epos, powieść, opowiadanie i kronika, do dramatu – komedia, tragedia oraz gatunki mieszane, jak chociażby tragifarsa czy groteska. Rodzajów liryki było sporo od początków dziejów – zaliczyć można do niej wiersz biały, epigramat, hymn i elegia. Trzeba mieć na uwadze, że wybrane gatunki książek posiadają więcej, niż jeden rodzaj – chociażby ballada, która pojawiła się w epoce romantyzmu, to ciekawe połączenie liryczności z wątkami dramatu. Nie jest to wyjątkowy taki przypadek – powieść poetycka także jest mieszanką dwóch rodzajów, epiki i liryki.
czytanie książek

Autor: Herbert Guedes
Źródło: http://www.flickr.com
Do klasycznych dramatów, eposów, powieści czy tomów pieśni doszły nowe gatunki, owe jak dla przykładu reportaż, powieść współczesna, science-fiction lub literatura faktu. Poza tym silnie znacznym zaciekawieniem cieszą się dzieła popularno-naukowe, romanse oraz książki praktyczne, czyli różnego typu poradniki oraz podręczniki, w tym chociażby książki kucharskie bądź poradniki medytacyjne, ale współcześnie zwłaszcza popularne są poradniki z zakresu standardowej psychologii i coachingu. Mogą one być bardzo użyteczne dla ludzi zainteresowanych tym, co dzieje się w ludzkiej głowie, i dla pozostałych hobbystów, którzy chcą opanować nowe techniki.
Teraz znacznie rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka niegdyś nie była rodzajem tak obszernym, jak w czasie jej rozkwitu w dobie Wellsa; do jej odgałęzień trzeba steampunk, New Weird lub coraz popularniejsze opowieści ze światów alternatywnych. Oprócz tego coraz powszechniej jest obserwowane zaciekawienie gatunkami ludowymi czy pochodzącymi ze Wschodu, takimi jak chociażby haiku, baśń czy legenda. Coraz popularniejsze stają się też gatunki powieści kryminalnej, które – czasem powiązane z elementami spiskowymi lub fantastycznymi – biją one rekordy poczytności. Jest to także widoczne w literaturze dla dzieci, gdzie elementy detektywistyczne są na porządku dziennym. Współcześnie zdecydowanie dobrze przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, jakie pojawiły się na rynku – da się wtedy odnaleźć dużo ciekawych okazów literatury. Współcześnie zdecydowanie należy przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, jakie pojawiły się na rynku – można wtedy znaleźć dużo atrakcyjnych okazów literatury.